برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

اسپیسر چیست
جدا کننده یا فاصله دهنده (اسپیسر) در سازه های بتنی به قطعه ای گفته می شود که باعث ایجاد فاصله بین آرماتور ها و قالب بتن می شود. میزان کاور بتن با توجه به نوع سازه، شرایط آب و هوایی و عوامل تخریب بتن متغییر می باشد.
از جمله مزایای استفاده از اسپیسر های پلاستیکی

• ایجاد پوشش مناسب روی سطح آرماتورها
• اقتصادی و مقرون به صرفه و ارزان
• وزن سبک و حمل و نقل آسان
• سرعت در کاور بندی بتن
• نیاز به نیروی انسانی کمتر

• درگیری با بتن به دلیل وجود حفره های توخالی و عدم جابجایی میلگردها.

اسپیسر های پلاستیکی از انواع و شکل های مختلفی برای کار های مختلفی ساخته می شوند که با توجه به شرایط مصرف و توان باربری مورد استفاده و نامگذاری می شود.اسپیسر ها عمدتاً به دو دستی اسپیسر هایی که در سطح افقی و در سطح عمودی به کار می روند تقسیم می شود.

• اسپیسر های افقی 
هارد فیکس، ماکس فیکس، مینی فیکس،فلت فیکس،سایدفیکس،یو فیکس،دابل فیکس،فلت بار،راند بیس،لانگ بیس

• اسپیسر های عمودی
ویل فیکس،ویلسان،کیج فیکس،و اسپیسرهای خاص مانند اسپیسر نیلینگ،استرند فیکس،اسپیسر لوله بخاری و اسپیسر تیرچه.

پروژه برج باغ تالی از چهار اسپیسر هاردفیکس، دابل فیکس،ماکس فیکس و ویل فیکس استفاده می شود که ما در ادامه توضیحاتی راجب این اسپیسرها خواهیم داد.

• اسپیسر هارد فیکس

اسپیسر های سنگین هارد فیکس قطعه های کارآمد و مناسب برای سطوح افقی و انواع کفش های سنگین و پر تراکم مانند فونداسیون تیر ها شناسه‌ها و کفایه جی می باشد اسپیسر هارد فیکس قادر به ایجاد نمی گردد ۱۰ تا ۳۲ میلیمتر میان فک خود می باشد.
توان تحمل بار نقطه ای تا ۳۵۰ کیلوگرم و میزان مصرف اسپیسر های هات فیکس در فونداسیون ها و کف های نیمه سنگین چهار عدد و در سنگین ۶ الی ۱۰ عدد در هر متر مربع با توجه به حجم سازه می باشد در تیرها و پود را در هر متر مربع طول سه عدد استفاده می شود.

اسپیسر ماکس فیکس

اسپیسر متوسط یا نیمه سنگین که بیشتر برای قسمتهای مانند پوست را تیره آشنا شا و کف پا با وزن متوسط می باشد اما کسی که قادر به جای دادن میلگرد ۸ و ۲۰ میلی متر را در داخل فک خود را دارد و قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۱۸۰ کیلوگرم می باشد میزان استفاده در کتاب ها ۴ عدد در هر متر مربع و در تیر ها سه عدد در هر متر مربع طول می باشد.

اسپیسر ‏ دابل فیکس

اسپیسر دابل فیکس یا دو شبکه قطعه کارآمد برای ایجاد پوشش بتنی در دالهای بتنی دو شبکه می باشد. دابل فیکس از دو قسمت پایه و هد تشکیل شده است و برای استفاده باید داخل هم مونتاژ شوند پایین اسپیسر از ۸ تا ۱۸ سانتی متر در بازار موجود است میلگرد های شبکه زیرین روی پایه اسپیسر قرار می گیرند و شبکه‌های بالایی بر روی هد اسپیسر قرار میگیرد میلگردهای قابل استفاده در پایه از ۶ تا ۲۵ میلیمتر می باشد و روی هد یا نری اسپیسر از ۱۰ تا ۲۵ میلی متر قابل استفاده می باشد. میزان مصرف این محصول در سطوح گسترده ۴ عدد در هر متر مربع می باشد.

اسپیسر ویل فیکس

اسپیسر ویل فیکس یا خورشیدی فاصله نگهدار مناسب برای سطوح عمودی مثل دیوار و ستون و مقاطع مدور می باشد همچنین مناسب برای بتن ریزی های درجا و بتن آماده یا مقاطع پیش ساخته.
نوع طراحی آن طوری باشد که مانع از ورود سیال بتن به مقطع می شود این نوع اسپیسر دارای قفل کن قوی که در مقابل ارتعاشات ،ویبره و وزن بتن اثری از آن بر روی سطح بتن به جا نمی ماند. که این امر باعث می‌شود عوامل مخرب بتن از جمله یونهای کلر سولفات ها و اسید ها آسیبی به ساز وارد نکنند. از ویژگی‌های خوب این محصول می‌توان به موازی قرار دادن میلگردها با قالب شرکت و مانع از پیچش مقاطع بتنی می‌شود اصلی سروینگ بر روی کمر کش ها و خاموت ها قرار می گیرد میزان مصرف در هر متر مربع سطوح عمودی ۳ عدد و برای هر ستون ۳ متری ۱۶ عدد موجب استفاده میشود.

مقالات مرتبط: