برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

با افزایش جمعیت و کوچکتر شدن خانه ها،  آپارتمان های کوچک و نقلی  جای خانه هایی با فضای سبز را گرفته اند.کیفیت محیط در مناطق شهری هر لحظه بدتر می شود. فضاهای سبز را برای ایجاد سازه های بتونی  از بین می برند. بدون مناطق سبز در شهر ها شاهد پدیده گرمای شهری هستیم این عوامل مهندسان ساختمان و برنامه ریزان شهری را بر آن داشته تا برای حفظ کیفیت مطلوب محیط راه حل هایی ارائه دهند. یکی از گزینه هایی که آنها توصیه می کنند ساخت باغ پشت بام یا روف گاردن، سقف سبز است.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن در واقع باغی در پشت بام یک ساختمان است ، فضاهای سبز ساخته شده توسط بشر در بالاترین سطح سازه های مسکونی و تجاری. این مناطق سرسبز و متشکل از گیاهان مختلف به بهبود زیبایی ساختمان کمک می کنند.  روف گاردن اکنون مدت هاست که وجود دارد. مردم بین النهرین باستان درختان و بوته هایی را در بالای زیگورات ها پرورش   می دادند. برخی از خانه های اروپایی در روزگاران قدیم دارای سقف هایی با چمن بودند. و باغ های معلق بابِل ، یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان ، شناخته شده است که دارای باغ های چند طبقه با پوشش گیاهی فراوان بود.

تا قرن بیستم ، داشتن یک باغ پشت بام مساوی با نوآوری و ثروت بود. در دهه 1970 ، اولین سقف های سبز در خانه ها و مراکز تجاری تولید و نصب شد.با توجه به مناظر شهری امروزی ، که مملو از جمعیت است و فضای سبز کمتری دارد، صاحبان خانه های مسکونی و معماران ساختمان  استفاده از روف گاردن  را انتخاب می کنند. سوال این است که ، چه ایده های روف گاردنی برای یک ساختار خاص ایده آل است؟

انواع روف گاردن

Semi-Intensive-Green-Roof
روف گاردن نیمه متمرکز
روف  گاردن گسترده
روف گاردن گسترده
روف گاردن متمرکز
روف گاردن متمرکز
روف گاردن گسترده

 این نوع از روف گاردن ها بهترین  انتخاب برای فضاهایی هستند که افراد به ندرت قصد رفتن روی سطح سقف را دارند. این سقف های سبز بسیار مناسب ساختمانهای فرعی مانند سوله و گاراژها نیز هستند و عملکرد بالایی در استفاده از آب و مزایای حرارتی  دارند ، در حالی که وزن کلی سقف را پایین نگه می دارند.

مشخصه این نوع  روف گاردن  ها پوشش گیاهی آن است که غالباً  گیاه سدوم ، خزه ها ، گیاهان و گل های کوچک ، علف های بیابانی و گیاهان گلدار می باشد.محیط کاشت در بام های سبز وسیع از 1.6 تا 6 اینچ عمق دارد. این روف گاردن به دلیل استفاده از گیاهان با  ریشه کم عمق از آب کمی استفاده می کند. و نیاز به رطوبت بالا نیست در این نوع سقف های سبز نگهداری از گیاهان به مراقبت کمی دارد .در زمان های  کم آبی این پشت بام ها ممکن است قهوه ای شوند ، فقط با باران دوباره احیا می شوند.  روف گاردن های گسترده به راحتی قابل اجرا هستند و اغلب به سقف اضافه می شوند.  با توجه به منبعی که  این سقف ساخته می شود ممکن است  48 تا 170 کیلوگرم به بار سقف اضافه  کنند.

روف گاردن متمرکز

روف گاردن متمرکز:

از این نوع  روف گاردن ها به طور گسترده ای در ساختمان های تجاری استفاده می شود که در آن صاحبان می خواهند مناطق سبز بزرگی داشته باشند که اندازه های مختلف گیاهان با تنوع بالا را در خود جای دهد. این سقف ها دارای چمن ، پوشش زمین ، گل ، بوته و حتی درخت خواهند بود. آنها اغلب شامل مسیرهای پیاده روی هستند که بین ویژگی های مختلف معماری حرکت می کنند تا فضایی فراهم کنند که افراد بتوانند با محیط طبیعی تعامل داشته باشند. نیمکت ها ، میزها ،  گلدان های گیاهان ، گلخانه ها ، حوض ها و آبنماها مکان هایی را برای استراحت ، شام یا کار در محیط هایی  شبیه پارک به مردم ارائه می دهند. روف گاردن  متمرکز  برای کاشت گیاهان از عمق بیشتری نسبت به روف گاردن گسترده  استفاده می کند. عمق این خاک به سقفهای فشرده اجازه می دهد تا گیاهان بزرگ و گروههای مختلفی از  گیاهان را در خود جای دهد. سقف های سبز  متمرکز به دلیل داشتن گونه های گیاهی که از آنها پشتیبانی می کنند ، نیاز به نگهداری بیشتری دارند.

باغ های سبزیجات و گیاهان به خوبی در این پشت بام ها قرار می گیرند و تا حدی مراقبت از آنها کمی راحت تر از باغ های سطح زمین است ، زیرا آفات و علف های هرز کمتری به ارتفاعات بالاتر راه پیدا می کنند. همه گیاهان کود و آب مورد نیاز دارند و بسیاری از آنها به قطع و هرس احتیاج دارند. این سقف های سبز در هوای خشک جذابیت بیشتری دارند و اغلب آبیاری می شوند. محیط کاشت در سقفهای سبز  متمرکز از 6 اینچ شروع می شود . پس از کاشت گیاهان و مرطوب شدن خاک ، این فضای سبز پشت بام می تواند تا  733 کیلوگرم وزن داشته باشد.

سیستم های آبیاری و زهکشی باید در اوج بهره وری کار کنند تا احتمال بارگیری بیش از حد ساختار سقف کاهش یابد. یک سقف سبز متمرکز  پتانسیل خوبی برای طراحی بسیار خلاقانه و تنوع زیستی فراهم می کند. این نوع روف گاردن ها می تواند باغ های کوچک خانگی ، زمین های بازی ، پارک های تمام عیار و حتی باغ های سبزیجات  باشد. اما این نوع  روف گاردن با مراقبت های حرفه ای منظم و سیستم های آبیاری پیشرفته نیز نیاز به مراقبت ویژه دارد.

روف گاردن نیمه متمرکز

ترکیبی از ویژگی های باغ بام متمرکز و گسترده می باشد .  روف گاردن های نیمه متمرکز نیاز به یک لایه عمیق تر خاک دارند، اما نتیجه نهایی  به نحو کاشت گیاهان بستگی دارد. گیاهانی  چون خزه ها ، گیاهان گلدار ، بوته های کوچک  در این روف گاردن ها کاشته می شوند که به  آبیاری گاه به گاه و نگهداری متوسط نیاز دارد. عمق متوسط  برای رشد حدود 6 تا 12 اینچ می باشد که باعث شده این نوع بام سبز اکولوژی بسیار غنی باشد.  این بام سبز برای  بیمارستان ها ، فضاهای بازی مهد کودک و مناطق  تفریحی شهری ایده آل  می باشد.

مقالات مرتبط: