برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

انواع نمای ساختمانی

نما چیست؟

نما، تعریف، چهره یک ساختمان یا به عبارت دیگر می توان گفت که کاربرد آن دیدن از بیرون ساختمان و محافظت کردن از فضای داخلی می باشد. نماها بخشی جدایی ناپذیر از پوسته ساختمان است، ما انسانها را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه می دارند، در عین حال مانع از  آسیب دیدن عناصر بیرونی و حتی آتش سوزی و مواردی از این قبیل است. نماها همچنین عناصر اصلی، زیبایی سازه های ما هستند.

کلمه نما در اصل از واژه ایتالیایی “facciata” گرفته شده و به صورت خارجی یا چهره خارجی ساختمان گفته می شود. این اصطلاح غالباً فقط برای نمای اصلی یا جلوی خانه به کار می رود. نما همراه با سقف، یکی از مهمترین عناصر یک ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اصلی در برابر عناصر آب و هوایی خارجی مانند: باران، برف، باد، یخبندان، خورشید و غیره  که می تواند به سلامت سازه آسیب برساند عمل می کند.

انواع نمای داخلی

همیشه فناوری های جدیدی وجود دارد که امکانات جدیدی را در طراحی نما باز می کند. معماران و تولیدکنندگان دائماً در حال کاوش در سیستم های نما هستند.به همین دلیل، انتخاب یک سیستم نما برای محافظت ساکنین ساختمان و در عین حال دستیابی به مصرف انرژی کمتر،کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک می کند.در زیر انواع مختلف نما یا دیوارهای خارجی که در حال حاضر در معماری استفاده می شود ، و همچنین مشخصات هر یک از آنها را توضیح می دهیم.

  • نمای سبک
  • سنتی
  • سیستم های EIFS
  • پنل های فلزی
انواع نمای داخلی

نمای سبک

 نمای سبک نوعی نما است که به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد ، اما  فقط بخشی از آن را تشکیل می دهد. موادی که به طور معمول برای روکش کاری در نمای سبک  استفاده می شوند شامل شیشه و فلز هستند.برای نمای سبک وزن دو نوع ساخت وجود دارد: نمای پرده ای و نمای تابلویی. با یک  نمای پرده ای ، نما به طور مداوم از اطراف چارچوب سازه عبور می کند ، در حالی که با یک نمای روکش دار ، چارچوب باعث قطع شدن نما می شود.

 

برخی از مزایای خاص سیستم نما سبک ، سهولت نصب و میزان نوری است که به ساختمان وارد می کنند.در مقایسه با انواع دیگر نما ، نماهای سبک عایق حرارتی و صوتی کمتری را پشتیبانی می کنند و هزینه های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارند.این نوع نما عمدتا در ساختمانهای اداری با ارتفاع متوسط و بلند نصب می شود.

نمای سنتی

این طبقه بندی شامل نماهایی است که از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر، سنگ، چوب، سرامیک و … استفاده می شود. ساخت این نوع نما داری پیچیدگی است، سریع نصب می شوند و هزینه کمی دارند.از طرف دیگر ، از آنجا که نماهای کلاسیک فاقد محفظه هوا و عایق هستند، عایق حرارتی و صوتی کمتری را  پشتیبانی میکنند که به معنای عدم صرفه جویی در مصرف انرژی است.

نمای EIFS

نمای عایق و پایان خارجی (EIFS) یک سیستم روکش است که عایق بندی شده و می تواند به طیف گسترده ای از ظاهر ساختمان را پوشش دهد. بسیاری از مردم این محصول را گچ بری می شناسند.  یک فرد غیر  متخصص ممکن است نتواند تشخیص دهد که به EIFS یا سنگ نگاه می کند. سیستم های EIFS وجود دارد که حتی صفحه های آجری و فلزی را نیز تکرار می کند.این سیستم به طور کلی از یک تخته عایق سخت و محکم متصل به ساخت دیوار پشتیبان با سیستم پایان پاششی یا ماله ای تشکیل شده است. از آنجا که این ماده به عنوان مایع استفاده می شود ، شکل دلخواه با جزئیات به راحتی با تراش عایق سخت به  راحتی حاصل می شود. 

همچنین در مقایسه با سایر سیستم های نما بسیار سبک وزن بوده و بدون نیاز به پشتیبانی زیاد قابل استفاده است. EIFS با عملکرد عایقی که ارائه می دهد اقتصادی ترین سیستم در هر فوت مربع است.

نکته منفی EIFS  مقاومت کم آن است. پوسته EIFS بر روی عایق سخت ، نازک است و به راحتی آسیب می بیند. یک سوراخ می تواند از یک سنگ پرواز کننده از ماشین چمن زنی رخ دهد. گاهی اوقات رنگ ها کمرنگ می شوند یا سطح آن به مرور زمان لکه دار شده و کثیف می شود. با توجه به این ویژگی ها ، ما اغلب از EIFS در قسمت های بالایی ساختمان استفاده می کنیم تا از آن محافظت شود.

پنلهای فلزی

پانل های فلزی ممکن است یک انتخاب مناسب با توجه به  سلیقه مالک ، نوع پروژه و بودجه برای  نما ساختمان باشد. این نمای دیواری معمولاً برای به تصویر کشیدن زیبایی ظاهری مدرن ، براق و زیبا  استفاده می شود. پانل های فلزی گزینه های بسیار متنوعی برای دستیابی به ظاهر دلخواه و عملکرد  موثر می باشد. با این حال ، این ماده اغلب گزینه گران تری نسبت به سایر مواد است و می تواند بر برنامه زمانبندی پروژه تأثیر  بگذارد. تایید درست و تولید پانل های می تواند تاثیر زیادی بر روی یک برنامه پروژه  و کارهای مربوط به ساختمان داشته باشد. کار با اندازه های استاندارد پانل سازنده برای پایین آوردن هزینه ها مهم است. پانل های دیواری فلزی عایق بندی شده می توانند مقدار عایق بالاتری نسبت به دیوار معمولی  ارائه دهند. با توجه به سیستم و ساخت دیوار پشتیبان ، برای حمایت از نما ممکن است کادربندی اضافی مورد نیاز باشد. اگرچه برخی از تولیدکنندگان نشان می دهند که غلاف اضافی مورد نیاز نیست ، اما توصیه می شود غلاف را روی پروژه خود قرار دهید تا ساختمان محصور شود و نصب داخلی به تأخیر نیفتد.

مقالات مرتبط: