برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید
درخواست شما با موفقیت ثبت گردید. همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت.
خطا!! لطفا دوباره تلاش نمایید.
Loading...
اطلاعات خود را وارد کنید تا کارشناسان ما برای ارائه مشاوره و یا هماهنگی بازدید از پروژه در اولین فرصت با شما تماس بگیرند

چرا منابع انسانی مهم است؟

 کارمندان شما بزرگترین  ثروت شما هستند. یکی از راه های اطمینان از موفقیت شغلی شما  حفظ کارمندان است. با کارمندان خود منصفانه رفتار کنید و فرصتهای رشد را در اختیار آنها قرار دهید و در عوض آنها به شما کمک می کنند تا به ایده های خود برسید و اهداف شغلی خود را تحقق بخشید. و اینها همه به منابع انسانی برمی گردد.

منابع انسانی دقیقاً چیست؟

منابع انسانی (HR) اصطلاحی است که برای توصیف مدیریت و توسعه کارمندان در یک سازمان استفاده می شود. در نهایت ، همه چیز در مورد افزایش عملکرد کارکنان است. در گذشته ، منابع انسانی بر استخدام ، اخراج و بررسی حقوق و دستمزد سالانه در سازمان های قدیمی تمرکز می کرد. اخیراً ، HR به طور مثبتی تغییر شکل یافته است ، و وظایف بسیار گسترده تری را پوشش می دهد.

وظایف منابع انسانی در سازمان ها چیست؟

 • استخدام
 • انطباق با سازمان
 • مدیریت حقوق و دستمزد
 • مزایای کارمندان
 • مدیریت تعطیلات
 • آموزش و توسعه
 • انطباق با قانون استخدام
 • رعایت ایمنی

علاوه بر این ، منابع انسانی امروز نقش بسزایی در توسعه فرهنگ مثبت کسب و کار و بهبود مشارکت و بهره وری کارکنان دارد که هر دو برای موفقیت در تجارت بسیار مهم هستند. سلامت کارمندان و رشد فردی نیز به طور فزاینده ای به عنوان جنبه های اساسی منابع انسانی شناخته می شوند.

در مشاغل کوچک ، HR به راحتی نادیده گرفته می شود. بسیاری از کارآفرینان تجارت خود را از همان ابتدا آغاز می کنند ، اما با شروع رونق کسب و کار با مدیریت افراد دست و پنجه نرم می کنند. مدیریت کارکنان به زمان نیاز دارد و به مهارت های خاصی نیاز دارد. منابع انسانی حوزه تخصصی است که بسیاری از صاحبان مشاغل از آن بی بهره اند. صرف نظر از مهارت ، ارزش منابع انسانی در تجارت همیشه بلافاصله مشخص نیست.  مدیران تجارت فقط  که  تعدا کارمندان کمی دارند به اصطلاح  احساس می کنند آن ها را د ر مشت خود دارند  و کنترل آن ها را حت تر است. اما با رشد یک تجارت، رهبران اغلب در می یابند که وقت آن نیست که با مدیریت روزمره و استخدام افراد روزانه کنار بیاییم و تمرکز بر روی افراد به راحتی از بین برود. این گرانترین اشتباهی است که یک تجارت کوچک می تواند مرتکب شود. HR جامع برای موفقیت بسیار مهم است. بدون یک تیم با استعداد ، تجارت شما سقوط می کند.

منابع انسانی بسیار بیشتر از استخدام ، اخراج و بررسی حقوق را پوشش می دهد. این کار  شامل تمام جنبه های مدیریت کارکنان ، ارتباطات و در ساختن فرهنگ مثبت است.  اگر  ضرورت و  اهمیت HR را   در نظر داشته باشید  نیمی از راه واقعی کردن رویاهای تجاری خود  پیموده اید.

حال اگر منابع انسانی برای شما ضرورت نداشته باشد، کارمندان احساس حمایت و پشتیبانی نمی کنند ، به آنها فرصت داده نمی شود ،  با سازمان شما انطباق پیدا نمیکنند. ، انگیزه آنها برای انجام کار تحت تأثیر قرار می گیرد، شما بازخورد خوبی از منابع انسانی خود ندارید. تأثیر ناکافی روی  ساززمان  شما دارد.  کارکنان ، فرهنگ و موفقیت تجاری دست به دست هم می دهند.

اعتبار به عنوان یک کارفرما در جذب استعداد تأثیرگذار است. همچنین بر مشتریان تأثیر می گذارد. Uber را به عنوان مثال در نظر بگیرید – که گرفتار یک رشته فاجعه های منابع انسانی از موارد آزار و اذیت جنسی تا نادیده گرفتن شکایات کارمندان است ، تبلیغات بد ناشی از آن بدون شک بسیاری را از کار در آنجا یا استفاده از خدمات اشتراک سواری خود منصرف کرده است. HR بد، نام کارفرمای Uber را از بین برد.

وظایف منابع انسانی

وظایف اصلی HR چیست؟

 • استخدام کارمند و انطباق با سازمان

یافتن افراد مناسب برای کار در تجارت دشوار است. روند استخدام ماهها به طول می انجامد و انتخاب اشتباه می تواند هزینه بر باشد. یافتن تناسب مناسب در مورد استعدادیابی یکی از مهمترین جنبه های منابع انسانی است. استخدام بیش از حد  کارمند،  یا برعکس کم یا استخدام یک کارمند نامناسب  به کسب و کار شما آسیب خواهد زد.

به طور کلی  انطباق با سازمان اشاره به تجربه استخدام ، استقبال، هدایت و جذب یک استخدام جدید و جذب آنها به فرهنگ سازمان شما است. اهمیت انطباق با سازمان شاید ازنظر بعضی از مدیران کم اهمیت ترین قسمت فرآیند استخدام باشد، درصورتی که اشتباه انجام شود می تواند تأثیر بسیار منفی داشته باشد و کارمندان جدید با استعداد را از کار دور کند.  انطباق خوب ، مشارکت کارمندان را به حداکثر می رساند و ماندگاری را افزایش می دهد.

 • مدیریت عملکرد و آموزش

مدیریت عملکرد ، آموزش و توسعه بخش عمده وظیفه از  منابع انسانی است. تقریباً همه کارمندان از ضعف هایی در مهارت های محل کار خود برخوردار خواهند بود. مدیریت عملکرد به پرداختن به این مسائل کمک می کند. یک سیستم مدیریت عملکرد موثر ، مدیران را قادر می سازد از کارمندانی که به آن نیاز دارند پشتیبانی کرده و  بهترین های  آنان را برای آینده شناسایی کنند. فرصت های یادگیری به تعامل بهتر کارمندان، افزایش بهره وری ، کاهش  سردرگرمی کارکنان کمک می کند وبازخورد مناسبی می دهد. آموزش جامع و توسعه شخصی به کاهش هرگونه  تعامل ضعیف در شرکت (از جمله مدیران) کمک می کند. سرمایه گذاری در کارمندان سازمان شما را تقویت کرده و به کسب و کار شما برتری رقابتی می بخشد.

 • فرهنگ سازی شرکت و حفظ آن

این  کار مشارکت کارکنان ، رضایت شغلی و حفظ کارکنان را  ایجاد می کند و موفقیت تجاری را تعریف می کند. منابع انسانی نقش اساسی در توسعه، تقویت و تغییر فرهنگ یک سازمان دارد. پرداخت، مدیریت عملکرد، آموزش و توسعه ، استخدام و پردازش و تقویت ارزشهای تجارت، همه از عناصر اساسی فرهنگ تجارت تحت پوشش منابع انسانی است. درست کردن فرهنگ کار ساده ای نیست. اینکار  نیاز به یک رویکرد چند جانبه و نیاز به پرورش مداوم دارد. اساساً ، HR نقش مهمی در تنظیم لحن مناسب  برای فرهنگ شرکت ایفا می کند.

 • ارتباطات تجاری

هر شغلی برای فعالیت خود به ارتباطات موثری نیاز دارد. بیشتر مشاغل افراد را درگیر می کند و به یک سری تعاملات با دیگران اعتماد می کنند. چگونگی برقراری ارتباط در یک تجارت اغلب توسط منابع انسانی تعریف می شود. اساساً ، ارتباطات اساس فرهنگ  سازمان شما را تشکیل می دهد. ارتباط خوب سوء تفاهم ها را کاهش می دهد ، تعامل کارمندان را افزایش می دهد ، زمینه ای برای روابط بهتر مشتری ایجاد می کند ، نوآوری و خلاقیت را تشویق می کند و به فرهنگ سازی مثبت سازمان شما کمک می کند.

 • انطباق قانونی و نظارتی

متخصصان منابع انسانی درک کاملی از قانون استخدام و کلیه الزامات نظارتی یک کسب و کار در مورد افراد خود دارند. این یک نکته مهم است و نباید آن را دست کم گرفت. ادعای برکناری ناعادلانه می تواند یک اشتباه گران قیمت باشد. به کارگیری یک متخصص اختصاصی منابع انسانی برای شرکت های کوچک و بزرگ ضروری است. برای کارآفرینان معمول است که کسب و کار خود را با استفاده از HR شروع می کنند ، اما مراقبت از منابع انسانی و پیچیدگی های قانون استخدام مدیریت زمان  مهم است و در صورت بروز اشتباه ، برای کسب و کار هزینه دارد. رهبران کسب و کار باید تمرکز خود را بر رشد تجارت بگذارند و منابع انسانی را به متخصصان بسپارند.

جملات برگزیده در حوزه رشد و توانمندسازی منابع انسانی در خانواده تالی

 • برگزاری دوره­های توانمندسازی و ارتقای منابع انسانی با استفاده از اساتید خبره و به نام کشور یکی از اصول غیرقابل تغییر در «خانواده بزرگ تالی» است.
 • این نگاه ما در «خانواده بزرگ تالی» است: پیشرفت و توسعه بدون تحولات و توانمندسازی منابع انسانی محال است!
 • در «خانواده بزرگ تالی» این اعتقاد ماست: در نیل به مزیت رقابتی پایدار و اثربخش، توسعه و تحول منابع انسانی از بالاترین اهمیت برخوردار است.
 • امروزه بزرگترین مزیت رقابتی سازمان­ها، داشتن نیروی انسانی توانمند است. اهمیت سرمایه انسانی در ارتقاء رشد و بهره­وری یکی از مهمترین موضوعاتی است که همیشه مورد توجه مدیران ارشد «خانواده بزرگ تالی» قرار داشته است.
 • با توجه به ماموریت، چشم­انداز و استراتژی­های کلان در «خانواده بزرگ تالی» بر این باوریم که مهمترین رکن تحقق، منابع انسانی است. از این­رو آموزش و ارتقای منابع انسانی یک اصل مهم و جدی است.
 • در «خانواده بزرگ تالی» همگان بر این باوریم که سرمایه انسانی، تنها بعدی است که می تواند با رشد و توسعه و توانمندی، سایر ابعاد سازمان را دگرگون یا متعادل کند، مبنایی برای نوآوری فراهم سازد و در سطح وسیع سازمان را به سمت رشد پایدار رهنمون سازد.
 • در «خانواده بزرگ تالی» کارکنان منبع خلق ارزش بوده و مهمترین دارایی‌ سازمان محسوب می‌شوند.
 • در «خانواده بزرگ تالی» همه بر این باوریم که انسان‌ها با خود دانش، مهارت، حکمت، معرفت و دانش را برای سازمان به ارمغان می­اورند. از این­رو باارزش­ترین منبع سازمان را منابع انسانی می­دانیم.
 • امروزه «خانواده بزرگ تالی» با حرکت به سمت سازماني توسعه­ای و ارزش آفرین در صنعت ساختمان، بر این باور است که سهم سرمایه انسانی در ارزش آفرینی سازمان از سرمایه هاي فیزیکی و ساختاري سبقت گرفته و سرمایه گذاري­هاي سنگین در منابع انسانی براي تبدیل آن­ها به عامل اصلی مزیت رقابتی را توجیه پذیر کرده است.
 • در «خانواده بزرگ تالی» شایسته شناسی، شایسته گزینی، شایسته پروری و شایسته داری منابع انسانی یکی از باورهای بنیادین و محکم در کلیه مدیران ارشد قلمداد می­شود.
 • در «خانواده بزرگ تالی» توجه به توسعه منابع انسانی مهمترین بُعد توسعه سازمانی قلمداد می­شود.
 • در «خانواده بزرگ تالی» مدیران ارشد بر این باورند که منابع انسانی دارای ظرفیت‌های بالقوه­ای هستند که اگر توسعه داده شوند برای ارتقا و توسعه­ی سازمان بسیار راهگشا خواهد بود.
 • قابلیت و شایستگی افراد تنها در صورتی امکان بروز و توسعه پیدا می‌کند که به صورت پیوسته مورد پایش وارزیابی قرار گیرند. لذا مقرر است در «خانواده بزرگ تالی» به صورت مداوم شایستگی افراد شناسایی شده و توسعه یابد.
 • در «خانواده بزرگ تالی» فراهم کردن سازوکار‌های مناسب برای شناسایی استعداد‌ها، توسعه ظرفیت‌ها و شایستگی افراد افزایش انگیزه کارشناسان و نیرو‌های جوان توانمند یکی از اصلی­ترین راهبردهای منابع انسانی قلمداد می­شود.

 

مقالات مرتبط: